ANASAYFA
MEMLEKETİ YALOVA 77 ve 66 YOZGAT

YAŞADIĞI KÖY- Şenköy / YALOVA   DOĞDUĞU KÖY - Bazlambaç / YOZGAT


HAYALİNİZDEKİ O ŞENKÖY

Köyün üzerinden Püfür püfür esen ıhlamurların rayıhası,
Köyün altından zeytinleri aşıp gelen denizin iyot kokusu...


IHLAMURLAR... KESTANELER... KIZILCIKLAR... FINDIKLAR... DEFNE AĞAÇLARI... ÇINARLAR...

 

 

 ZEYTİNLİKLER... ELMALIKLAR... ÇEVİZLİKLER... ASMALAR...
KİRAZLAR... İNCİRLER... KİVİLER... NARLAR... HÜNNAPLAR

 Tarladan dalından kopartılmış doğal mis gibi toprak kokan; taze Sebze ve Meyvelerin emvayi çeşidi...

En Halis Muhlis köyde yetiştirilen hayvanlarından taze sımsıcacık
İNEK SÜTÜ... KOYUN PEYNİRİ... TAVUK YUMURTASI...

Şelalelerin dibinde kurulmuş doğal tesislerde ortamda yetiştirilen en lezzetli ALABALIKLAR....
PİKNİK ALANLARI.. Köyün girişinde kurulan Köypazarında istifade edebileceğiniz günlük meyve ve sebzeleri. Köy meydanındaki asırlık çınarların altında çayların keyifle yudumlandığı şen şakrak insanları...
 ŞENKÖYÜ DAHA DETAYLI YANIMAK İÇİN

BURAYI TIKLAYINIZ

 HAYALİNİZDEKİ O KÖYLERDEN BİRİ

Anadolunun tam göbeğinde yer alan tarihi bir yer.
Bazlambaç Yozgat ilimizin Çekerek ilçesine bağlı şirin bir kasabaydı bizim doğduğumuz yıllarda. Şimdi ilgsizlikten o muhteşem Kümbet Ovasının ıssızlaşaraka tarlaların ayrık otunun sardığı mahzun bir köy haline dönüştürüldü...
Çorum Alaca ile Zile Tokat yolu üzerinde, Çekerek ırmağının kenarında, meşhur Kümbet ovasının tam göbeğinde yer alır.
Bazlambaç, Osmanlı döneminde yılda 350-400 Molla yetiştiren Bazlambaç Medresesi ile ünlüdür. Bugün ise Yozgat’ımızın en çok dışarı göç veren, eğitimi en yüksek 4 öğretim görevlisiyle , en çok memur yetiştiren, en geniş arazisine ve en büyük ormanıyla içinde yer alan  2 güzel harika yaylasına sahip hayalinizdeki o köylerden biri, Anadolu'nun cennetten birköşesidir.Türkiye’nin en iri, en kaliteli, en bol Soğan ve Şeker pancarı bu yörede yetiştirilir.


Bazlama ; yuvarlak göçebe ekmeği dir. Mayalı hamurun yuvarlak ve kalın yufka şeklinde  açılarak, sac üzerinde pişirilen ve üzerine zeytinyağı  yada tereyağı sürülerek lezzetlendirilen ekmektir.
Bu güzel bazlamanın, bişi (sade), kete(içi şekerli,çökelekli), gilik (soğanlı,sebzeli), gatmer (ince yağlı) çeşitleri de vardır. Bu ekmek diğer yörelerde lavaş veya gözleme olarak geçer ama bazlamanın tadını hiç biri tutmaz.

Nedeni ise yöresel yapılış şeklidir. Bazlamaç ise, bazlamadan türetilen yöresel bir şive olup köy kurulurken verilmiş köy ismidir. Köyde Medrese ulemasının bilgeliği ve ekmeğe olan saygılarından dolayı bir harf ilave ile türemiş isimdir. Bazlambaç Köyün kasabaya terfi etmesinde zamanın yetkililerince verilen ve Bazlamaç’ın biraz daha güncellenmiş halidir. Bazlambaç halkın sürekli lehçelerini güncelleyerek kendini nasıl geliştirdiğinin bir örneğidir aslında.

BAZLAMBAÇ HAKKINDA DAHA ÇOK BİLGİ İÇİN

BURAYI TIKLAYINIZ