ANASAYFA ..:: Mehmet Ballı ile ücresiz Özgün Yazım Atölyesine Hoş Geldiniiz ::.. iletişim

Yazarlık Kursları


Her mesleğin, zanaatın ya da sanatın okulu olduğu gibi yazar olmanın da bir okulu olmalıdır. Çünkü yetenek tek başına yetmeyebilir, işin tekiğini de öğrenmek gerekir.
henüz yazar olmak için üniversitelerde direkt yazar yetiştiren bir bölüm olmasa da, yazarlık atölyesi adı altında kamu ve özel müteşebbislerin girişimi ile yazarlığın pratikliği tecrübe ettirilmekte.
2000 yılına kadar ülkemizde yazarlık kursu/atölyesi gibi çalışmalar yoktu. yazarlık kursları ilk olarak Batı'da başladı ve birçok yazar dünyanın her yerinden Batı'ya giderek bu kurslarda tecrübe edindiler.
Türkiya'de ilk olarak, İstanbul Belediyesi'nin İSMEK kurslarında açtığı ‘yazarlık atölyesi’ oldu.
İSMEK’in 120 saatlik programına göre; gramer açısından düzgün, edebi açıdan nitelikli metinler kaleme alabilme, bilgi ve becerisi kazandırılma maksatlı, imla kuralları, metin yazma teknikleri, edebi metinler konu başlıkları altında dersler kondu. Bu kursu bitirenlere verilen sertifika ile de; kazandıkları yeterlilikler doğrultusunda metin yazarına ihtiyaç duyan çeşitli kurum ve kuruluşlarda çalışabilecekleri gibi, kendileri de üretim yapabilir nitelikte istihdam alanları oluşturdu.

Bu yazarlık kursları insanların çok cazibesini çekti ve bir anda “yaratıcı yazarlık!” adı altında birçok kurslar açılmaya başlandı. tabi ki bu bizim ülkemize mahsus ve ticari amaçlı kurslar olduğuna şüphe yok! tek teselli, yetenekli insanlara çeşitlilik oldu okadar diye düşünüyorum.
bizim yaptığımız bu tür çalışmanın diğerlerinden farkı ise sadeye yol göstermekten ibarettir.

Mehmet Ballı

Not: Bu yazı izinsiz kullanılamaz. Lütfen izin alınız

 

 

her hakkı saklıdır | 2014 © copyrigt | yazarmehmetballi@gmail.com | web tasarım mballi | bu web sitesi ticari kazanç sağlamamaktadır.