ANASAYFA ..:: Mehmet Ballı ile ücresiz Özgün Yazım Atölyesine Hoş Geldiniiz ::.. iletişim

Nitelikli Yazı Yazmak

Nitelikli yazı demek kaliteli yazı demektir. aklınla, ruhunla, dikkatinle doğru şeyi doğru zamanda yazmaktır.
nitelikli yazı demek edebi bir yazı demektir. tekniğinde yazılmış, imla kuralına uyulmuş ve akıcı üsluba sahip bir yazıyı okumak okuyucuya keyif verir. bu da o yazınızın çok okunması demektir ki sizi takip edenlerin sayısının her geçen gün artırır.
örneğin bir makale yazacaksanız, metni uzatmadan, arı duru cümlelerle, vurucu kelimelerle yazmak lazımdır. ele aldığınız konunun gerçekliğini ve ispatını yapmada samimi olmanız gerekir. yoksa yazmak için yazmış olursunuz.

öykü, roman, gibi türlerde anlatacağınız konu, akıcı üslup, olayın örgüsü, ve yazının vurucu bitişli olmasına dikkat edilmelidir. yazmadan önce iyi araştırma yaparak, konu ile ilgili alıntı söz ve diyaloglarla da yazınızı zenginleştirmek gerekir, ama tırnak içinde vererek.

şiir yazılırken çok daha dikkatli olunmalıdır. çünkü şiirin her bir kelimesi efsunlu olmalıdır. yoksa  ustası Yahya Kemal,  “serin selviler” diyebilmek için “serin” kelimesini bulana kadar tam 13 sene şiirini bekletir miydi!  şiirden gereksiz kelimelerde atılmalıdır. şiir duygu yüklü olmalıdır.
şiir, okuyucunun kulağına müzik gibi gelmelidir.
şiirin girişi öykünün de bitişi vurucu olmalıdır.

cümlelerde sıradan kelime kullanmak yerine, çarpıcı ama doğru kelimeleri bulmak ve doğru yerinde kullanmak gerekir.
yazınızda, mümkün olduğunca anlatılacak konu kısa tutulmalıdır. paragraflar arasında bağlantı olmalı konunun bütünlüğünü sağlamak için olay örgüsü iyi yapılmalıdır.
doğru anlatıcı seçilmelidir. içses diyalogları yerinde kullanılmalıdır.
atölye ve  benzeri çalışmalara gidilmeli, pratik yapılmalıdır. öykü, roman vb. örneklerle yazının peyzajını, sözcüklerle ilişkimizi, edebiyatın olmazsa olmazları olan ‘dil duygusunu’ öğrenirseniz yazınız göze batmaz, tam tersi gözü okşar.
ayrıca iyi bir okuyucuysanız, yazmayı seviyorsanız, cümleleriniz akıcı ve noktalama işaretleriniz yerindeyse, yazım hataları yapmıyorsanız, insan ilişkileriniz, gözlemleriniz kuvvetliyse, yeterli çalışma ve sabırla üretiyorsanız size ayrıca nitelik katacaktır.

Mehmet Ballı

Not: Bu yazı izinsiz kullanılamaz. Lütfen izin alınız

 

her hakkı saklıdır | 2014 © copyrigt | yazarmehmetballi@gmail.com | web tasarım mballi | bu web sitesi ticari kazanç sağlamamaktadır.