ANASAYFA ..:: Mehmet Ballı ile ücresiz Özgün Yazım Atölyesine Hoş Geldiniiz ::.. iletişim

İyi Yazmanın İpuçları

Edebiyata ilgi duyup yeni yazmaya başlayacaklara tavsiye niteliğinde 10 madde de yazmanın ipuçlarını şöyle sıralayabiliriz:

1. İyi bir okur olun: önce iyi bir okuyucu olmalısınız ki, sizi de birileri okusun/takip etsin. bu da ancak nitelikli ve bol kitap okumakla mümkündür. ancak dolup taştıktan sonra yazabilecek kıvama gelirsiniz.

2. Nasıl yazacağınızı bilin: neyi nasıl yazacağınız bilmeniz gerekir ki yazdığınız yazı değer görsün. deneme mi, makale mi, öykü mü yazacaksınız? bu yazı türleri hakkında bilgi sahibi olmak lazımdır.

3. Yazınızı önemseyin: yazacaklarınız mümkün olduğunca özgün olmalıdır. yeni yazı üreteceğiniz için yazarken çok yazım hataları olur. bu nedenle yazınızı kısa zaman aralıklarıyla defalarca okuyun. yazınızı önemserseniz hatalarınızı görebilesiniz.

4. Yazınızı başkalarına kontrol ettirin: siz kendi hatalarınızı göremeyebilirsiniz. çevrenizde okumayı seven birine okutarak düşüncesini alırsanız düzeltme yapmanız daha kolaylaşır.

5. Kendinizi ciddiye alın ve özenin: yazarlığın başında eğer ne yazdıklarınıza dikkat etmezseniz kimse sizi ciddiye almaz. yani “nesnel” bir değerlendirme gelemsi için konu hakkında araştırma yapın. bir heykeltıraş gibi cümlelerinizi yontun. ifadeleriniz arı duru olsun

6. Ustaları takip edin: yazarlığınızın ivme kazanması için yazdıklarınızın nitelik kazanmasıyla her geçen gün kendinizi geliştirebilirsiniz. bu da ancak profesyonellerden destek almakla olur.

7. Sözlük kullanın: sıradan, kaba... kelimeler yerine, doğru ve özgün kelimeler kullanın.

8. Türkçe dilbilgisine hâkim olun: imla kurallarını iyi öğrenin. yazım kurallarına uyun.

9. Kendinize bir üslup edinin: yazdıklarınızın bir çırpıda okunabileceği sadelikte yazıp yazınızdan okurun sizi tanıyabileceği tarz edinin.

10. tüm bunları yapabilmek içinde bir “dert” edinin: yazabilecek iyi bir damar yakalayın ki o konu etrafında yazacak şeyleriniz olsun.

Dolayısıyla bu kısa maddeler, “yazı yazmak” işinin püf noktalarıdır. bunun dışında birde işin tekniği vardır. profesyonel olabilmek için, deneme, makale, öykü, roman… gibi türlerin kendine münhasır yazım tekniklerini mutlaka bilmek gerekir.  bunları da öğrenir ve uygularsanız nitelikli yazı ve yazar olmak pekte zor değildir. tabi ki“yetenek” ilk şart!

Mehmet Ballı

Not: Bu yazı izinsiz kullanılamaz. Lütfen izin alınız

her hakkı saklıdır | 2014 © copyrigt | yazarmehmetballi@gmail.com | web tasarım mballi | bu web sitesi ticari kazanç sağlamamaktadır.