ANASAYFA ..:: Mehmet Ballı ile ücresiz Özgün Yazım Atölyesine Hoş Geldiniiz ::.. iletişim

Edebiyatta Kalıcı Olmak ve Yazı Yayımlamak

Edebiyatta kalıcı olmak için kendi tarz ve üslubunu oluşturmanız gerekir.
şaşırtıcı, düşündürücü, gerçekçi, hatta mümkünse bilimsel verilerden yararlanmak gerek.
başkasını örnek almak ancak onun gölgesinde bırakır sizi.
bu da ancak ve ancak üretmek ile ilgili bir şeydir.
yazdıklarınız çöpe gidiyorsa değersizdir. yok elden ele paylaşılıyorsa değerlidir. değerli olan şey hazine gibidir, herkes istifade etmek ister.

edebiyat merdiven basamaklarını çıkarken hızlı değil, ağır ağır ve ayağını sağlam basarak çıkmak gerekir. zirveye ulaştığında ise orada tutunabilmeyi becermek gerekir.
bir şekilde merdivenleri hızlı çıkabilirsiniz de, lakın zirvede kalıcı olmak o kadarda kolay değildir.
1,3,5… istediğiniz kadar çok kitap çıkartınız, tekniğinde yazmadığınız takdirde eseriniz değer görmez ve kalıcı olamazsınız.
iyi  bir yazar olmak için kendinizi tekrarlamamak gerekir. bunun içinde bol bol okumalı ve gündemi takip ederek sürekli zinde kalmak gerekir.
bir çiçekle bahar gelmez, ama unutulmamalıdır ki her bahar da bir çiçekle başlar. o çiçeğin arkasından açacak çiçeklere tomurcuk olmak gerek.

edebiyat dergileri gibi süreli yayımlardan birinde yazmak kalıcı olmanın bir başka yöntemidir.
bir edebiyat dergisine yazı göndermek iyi bir başlangıçtır. lakin hemen ilk günden yazınızın yayımlanmasını beklemek gerçekçilik değildir. sabırla yayımlanacağı günü beklemelisiniz veya yayımlanmadı ise de umutsuzluğa kapılmayıp bu defa yılmadan daha nitelikli bir yazı yazarak bir kez daha göndermeyi denemelisiniz.
Eğer yazınız olgunlaşmış ve nitelikli yazı ise mutlaka bir dergide yer bulacaktır. bir süreli yayımda veya birkaç dergide yazılarınızın yayımlanması demek sizin tanınmanıza sebep olacaktır. eğer bir süre sonra bir dergide size bir köşe ayırmışlarsa o zaman başardınız demektir.

kalıcı olmak çeşitli yeni yönetim ve modelle geliştirmekle de ilişkilidir.
gerçek edebiyat yapanların emeği her zaman değer bulmuştur.

edebiyatta iyi konuları ve iyi türleri yakalamak gerekir. çünkü kalıcı olmak ve adını duyurmak için özgün işler yapmak gerekiyor.

 

Mehmet Ballı

Not: Bu yazı izinsiz kullanılamaz. Lütfen izin alınız

yazarlıkta kalıcı olmak ölümlü olmak veya ölümsüz olmak gibi bir şeydir aslında

 

 

her hakkı saklıdır | 2014 © copyrigt | yazarmehmetballi@gmail.com | web tasarım mballi | bu web sitesi ticari kazanç sağlamamaktadır.