ANASAYFA ..:: Mehmet Ballı ile ücresiz Özgün Yazım Atölyesine Hoş Geldiniiz ::.. iletişim

Edebiyata Yön Verenler

Edebiyata ekol olmuş, yazarlara yön veren, yazarlara usta yazar denir. eserleri edebiyat dünyasınca kabul edilmiş ve ağzından her çıkan dikkate alınan ve sayıları az olan sanatçılara edebiyatçı ya da usta yazarlar vardır.

Bu yazarlar, ya kurdukları bir mecmua/dergi ya da gazete ile çıkış yaparak etraflarında bir grup oluştururlar. edebiyatta yeni bir şeyi savunurlar. mesela ömer seyfettin'le genç kalemleri örnek verebilriz. arkalarından gelenler onları çığır açıcı olarak kabul eder, savunduklarına bir ad verirler. onlara edebiyat tarihinde yerlerini alırlar.

Buna encümen-i şuara'yı örnek verebiliriz:
tanzimat sonrası yeni bir edebiyat anlayışıyla eserler ortaya konulurken encümen-i şuara’nın üyeleri, 1861 yılında hersekli arif hikmet'in laleli, çukurçeşme’deki evinde hemen hemen her hafta salı günleri toplanırlardı. sanatçılar tarafından eski edebiyat, özellikle 17. yy divan şairleri takip ediliyordu. bu toplantıları yaklaşık bir yıl düzenlediler. başlıca üyeler topluluğun reisi leskofçalı galip, ev sahibi hersekli arif hikmet, yenişehirli avni, halet bey, recaizade celal bey, manastırlı hoca naili efendi, osman şems, lebib efendi ve kazım paşa'dır. sonraları tanzimat birinci dönem sanatçıları arasında yer alan ve eski şiire karşı tavır alan namık kemal ve ziya paşa da gençliklerinde bu topluluğun toplantılarına katılmıştır. toplantılarda sanatçıların şiirlerini okuma görevi, gür sesinden ötürü topluluğun en genç üyesi namık kemal’e verilirdi.

Tanzimat Edebiyatı
Servet-i Fünun Edebiyatı
Fecr-i Ati Edebiyatı
Milli Edebiyat
Beş Hececiler
Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatı
Yedi Meşaleciler
Garipçiler (Birinci Yeniciler)
İkinci Yeniciler
Toplumcu Gerçekçiler
Maviciler
HisarcılarMehmet Ballı

Not: Bu yazı izinsiz kullanılamaz. Lütfen izin alınız

 

her hakkı saklıdır | 2014 © copyrigt | yazarmehmetballi@gmail.com | web tasarım mballi | bu web sitesi ticari kazanç sağlamamaktadır.