ANASAYFA ..:: Mehmet Ballı ile ücresiz Özgün Yazarlık Atölyesine Hoş Geldiniiz ::.. iletişim
Özgün Olmak ve Yazarlık Atölyesi:

Özgün kelime anlamı olarak; yalnız kendine özgü bir nitelik taşıyan, taklit olmayan orijinal veya otantik de diyebileceğimiz her yeni şeyler. Özgünlük, edebiyatta yepyeni şeyler üretmek demektir.
yazarlık; yazan kişi, yazar olma durumu demektir. asıl yazarlık ise; edebiyatın kabul ettiği kurallarda yazan kişiye denir.
atölye ise; çalışma ortamı yazı üretme yeri olarak tanımlayabiliriz.
işte birleştirdiğim bu üç büyülü kelimeli cümle, sizlere ön açıcı fırsatlar sunacağını umuyorum.

Yeryüzünde söylenmedik kelime kalmamıştır evet, ama herkesin söylediği gibi değil, senin nasıl söylediğin önemlidir.
Ya da sisin yeni ne söylediğiniz önemlidir. hani Mevlana derya, " ... yeni şeyler söylemek lazım" işte edebiyat var olan bir şeyi değil yep yeni şeyler üretmek demektir. Özgünlük aynı zamanda özgürlüktür, hayalinizde büyütüp, kimsenin aklıona gelmeyen ya da insanları şaşırtacak türde ama gerçekçi bir yazı üretmek özgün olmak demektir.

nesirde böyledir nazımda.... kendi fikir dağarcığınızdan düşünce ve duygularınızı yazarken tırnak içinde başkasından da alıntı yaparak yeni ama değerli yazılar üretmek edebiyat demektir. tabi bunu yazarken de edebiyatın teknik kuralında yazmak koşulu ile olmalıdır; roman yazacaksanız roman yazmanın tekniği, şiir yazarkende şiir yazmanın tekniğini bilmek önemlidir.

Bu bağlamda ‘özgün yazarlık atölyesi’nden size iki güzel değer kazandıracaktır:
ilki; usta yazar olma yolunda ayakları yere sağlam basarak ilerlemek isteyen yazar adayları için nitelikli yazı yazmanın teknik ve temel bilgilerini öğreneceksiniz ve ikinci olarak ta; bu temel bilgiler üzerinden düşünmeyi öğrenerek yeni şeyler üretip kendi tarzınızı oluşturacaksınız.
Benim burada anlatmak istediğim, edebiyatta kalıcı olabilmek adına, kendilerine has özellikleri olan ve kendine münhasır tarzını oluşturmasına yardımcı olarak yepyeni şeyler söylemeniz gerekliliğini öğretmektir. yoksa herhangi bir yazıyı kes-kopyala-yapıştır yapmakla ne nitelikli yazı yazabilirsiniz ne de bir yazar olarak edebiyatta kalıcı olabilirsiniz(!). ciddi işler hedefleyen yazarlar ciddi işler yaparlar ve kendilerini fark ettirecek üslup edinirler. 
Bu çalışmamla, çok iddialı değilim ama samimiyim.
Bilginin ve sevginin temel değerler ve doğru kaynak üzerine oturması gerektiğini savunuyorum.
biz bu bilgileri zor ortamlarda öğrendik, ama bu öğrendiklerimizin de bizimle mezara gitmesinin bir manası yoktur…
hiçbir maddi kazanç elde etme kaygımız olmadan, Allah rızası için böyle ücretsiz bir hizmet sunuyoruz.
hayırlı olsun…
genç dimağlara başarılar diliyorum...


Mehmet Ballı

Yazar biyografisini okumak için tıklayınız

 

Not: Bu yazı izinsiz kullanılamaz. Lütfen izin alınız

 

 

her hakkı saklıdır | 2014 © copyrigt | yazarmehmetballi@gmail.com | web tasarım mballi | bu web sitesi ticari kazanç sağlamamaktadır.