ANASAYFA ..:: Mehmet Ballı ile ücresiz Özgün Yazarlık Atölyesine Hoş Geldiniiz ::.. iletişim

KURMACA NEDİR?

Kurmaca: Edebi eserde, öğretmek, eleştirmek, yorumlamak ve mesaj kaygısı taşımaktan ziyade sanat eseri oluşturmak, özgün olmak, felsefi bir yol çizmek, keşfetmeyi sağlamak, iyiyi yakalamak amacı gütmekmektir.

Yapılan bir sanat eseri yalnızca akılla değil, duygularla ve bedenle de anlaşılabilir. Yani sanatın kendisi ruhun, bedenin ve düşüncenin algılarını anlatmak için kullanılan bir dildir.
Hikayeyi anlatırken, kim olduğumuzu sorma ve söyleme yoluyla içinde yaşadığımız toplumları bir arada tutmamızı sağlar ve bir bireyin kim olduğunu, yaşamın ondan neler isteyebileceğini ve bu isteklere nasıl karşılık verebileceğini keşfetmek için kullanabileceği en iyi araçlardan birisidir.


Gerçeklik: Edebi olarak gerçekliği var olan olay, yaşanmış, durum, kişi, zaman ve mekan kavramlarıyla anlatabilmemiz mümkün olan şeydir. Edebi eseri öğretmek, eleştirmek veya bir mesaj iletme kaygısı vardır, örneğin makale de de kanıtlama kaygısı vardır ve gerçeklik ilkesine göre ele alınır.


KURMACA METİN NEDİR?
Kurmaca, adı üzerinde kurmak, inşa etmek, hayal etmek, üretmek anlamından yola çıkarak, belirtilen, dile getirilen anlam ya da anlam katmanlarıyla metin dışı gerçek yaşamın somut olguları, olay ve durumları arasında doğrudan doğruya bir özdeşlik ilişkisi kurulmasına elverişli olmayan söylem biçimi ve bu tür bir söylemin niteliğine denir.

Kurmaca metin kavramı ise, yapısındaki özelliklerden dolayı, yazar ile okuyucu arasında kendine özgü kuralları olan bir iletişim konumuna girmesini gerektiren metinleri ifade eder.

“Kurmaca metinler ilk çağların bugün için gerçeklik/kurmacalık derecesini bilmediğimiz mitolojik efsanelerinden destanlara, masallardan fabllara, dram, komedi ve trajediden şiire, romanslardan modern hikâye ve romana kadar yine çok büyük bir çeşitlilik gösteren ve edebî yönleri üst düzeyde bulunan metinlerdir.”


_____________________________________________________________________________

Mehmet Ballı
Not: Bu yazı izinsiz kullanılamaz. Lütfen izin alınız

her hakkı saklıdır | 2014 © copyrigt | yazarmehmetballi@gmail.com | web tasarım mballi | bu web sitesi ticari kazanç sağlamamaktadır.