ANASAYFA ..:: Mehmet Ballı ile ücresiz Özgün Yazım Atölyesine Hoş Geldiniiz ::.. iletişim

Eser İncelemesi / Tahlili Nasıl Yapılır?


Bir edebi eserin tahlili değer adı ile incelemesi ve kapsamı çok geniş bir alandır. Her yazı türünde inceleme yapılabilir. Eser incelemesinin şek ve içerik bakımından eserin türüne göre değişir:
Makale: iki türlü makale vardır, ilki, günlük güncel konular ile ilgili yazılan köşe yazıları, diğeri akademik makaleler. Her ikisinin de ortak özelliği “ispat” gerektiren konuyu işlemesidir. Makale incelemesinde ana fikir ve onu destekleyen yardımcı düşünceler öncelikli olarak ele alınır.
Şiir: Duygu, düşünce, çağrışım, ilham ve izlenimlerin dizeler halinde dile getirildiği söz sanatıdır. Şiir incelemesinde ana unsur müziğe daha yakın olması kulağa tınısının gelmesidir. Teknik olarak, nazım biçimi, nazım türü, ölçüsü, kafiye ve redifleri ele alınır. Serbest yazılmışsa şiir tamamında bir anlam bütünlüğünün olması gerekir.
Roman: Olmuş ya da olabilir nitelikteki olayları konu edinen bir edebi tür. Edebiyatta şiir ilk sırada gelir fakat zorluk ve kapsam olarak roman daha üsttedir.  Roman incelemesine baktığımızda; Romanda ana olay ve onu destekleyen yan olaylarla bu olayları yaşayan kahramanlar; olayın geçtiği zaman, mekan, del ve üslup ile olay örgüsü gibi biçim ve içerik olarak ele alınır.
Hikâye/Öykünün de incelemesi tıpkı roman gibidir. Yalınız hikâye biraz daha kısa olduğu için olaylar köpürtülmeden derinliğine alınıp az kahramanla kısa tutulan bir edebi türdür.

Mehmet Ballı

Not: Bu yazı izinsiz kullanılamaz. Lütfen izin alınız

her hakkı saklıdır | 2014 © copyrigt | yazarmehmetballi@gmail.com | web tasarım mballi | bu web sitesi ticari kazanç sağlamamaktadır.