ANASAYFA
ETKİNLİK Uluslararası 8. Dergi Fuarı 4-9 Mayıs 2017 Sirkeci Tren Garı


Dünyanın İlk ve Tek UDF Fuarı Bizde!

            Mecmua, mecelle, süreli yayın, jurnal, magazin… gibi isimler verilen 'dergi'nin kökenini şöyle tarif ediliyor: "Arapçada 'saklama yeri', hazine konulan yer, 'mahzen', Yunanca ve Latincede gemi deposu anlamında 'magaza' olarak geçmiş ve oradan da İngilizce ve Fransızca’da dergi anlamında kullanılmaya başlanmış."

            Kültür Sanat ve Edebiyat, bir toplumu ayakta tutan değerler kavramıdır. Edebiyat coşkun duyguların tefekkürüdür. Dergiler, kültür sanat ve edebiyat hayatımızın temelini oluşturur ve geniş kadrolarıyla, zengin içeriğiyle, yaygın okuyucu yelpazesiyle topluma ayna tutan bir misyonu vardır.

            Halk Edebiyatı Dergisi olarak bizimde üyesi olduğumuz Türkiye Dergiler Birliği (TURDEB) olarak; "dünyadaki dergiciliğin tüm meselelerini birincil gündemimize alıyoruz. Editörlük eğitimleri veriyor, dergicilik çalıştayları, sergiler, oturumlar, paneller düzenliyor, okullarda dergicilikle ilgili etkinlikler düzenliyoruz. Dergiler ve dergicilik anlamında projeler üretiyoruz. Dergicilik üzerine Dergiler Dergisi isminde bir dergi yayınlıyoruz."


            İlk Türkiye’de başlayıp ve halen tek olarak devam eden, itibarı ise ülke sınırlarını aşarak uluslararası boyuta taşınan bir Dergiler Fuarı/mız var, tıpkı bir güneş gibi gönül coğrafyamızı ısıtan…

            İran’dan Irak, Afganistan’a, Endonezya’dan Pakistan’a,  Almanya’dan Hollanda’ya, Mekadonya’dan Bosna, Filistin’e, Hisdistan’dan Sudan’a  kadar, 23 ülkeden yerli yabancı 500 kadar derginin katıldığı, UDF Dergi Fuarı, Sirkeci tarihi Tren Garı’nda 4-9 Mayıs tarihleri arasında ziyaretçileriyle buluştu.

            Busene 8. düzenlediğimiz Uluslararası Dergi Fuarı’nın (UDF), teması ve manifestosu, “Dergiler ve Özel Sayılar” ve fuar onur konuğu usta edebiyatçı yazar Rasim Özdenören idi. Araştırmacı ve Kütüphaneci Selahattin Öztürk, fuar manifestosu kapsamında bir söyleşi yaptı ve fuar alanında, fuar boyunca “Dergiler ve Özel Sayılar” fotoğraf sergisi açtı.

            Kitap fuarlarını kıskandıracak kadar itibar gören Dergi Fuarının, bu sene de programları dopdolu idi.

            Bendenizin bu sene Fuar Etkinlik Koordinatörü olarak görev aldığım, genç ekibimizle üzerinde titiz çalıştığımız çok önemli etkinlikler düzenledik. Saat 12.00 da başlayıp saat: 20.00’a kadar süren ve her saat başı bir derginin söyleşi/panel programlarıyla günde ortalama 10, fuar boyunca 50’ı aşkın etkinlik yaptık.
Bunlardan bazılar; şair yazar İsmail Kılıçarslan, usta yazar A.Haydar Haksal, araştırmacı yazar Mustafa Armağan, yazar çizer Demirhan Kadıoğlu gibi ünlüler panel programlarını icra ederken; yine şair Nurullah Genç, şair Nurettin Durman, yazar Erol Erdoğan, gazeteci yazar Ersin Çelik, yazar Abdurrahman Dilipak… gibi ünlüler fuarı gezerek stantlarla ilgilendiler.

            Halk Edebiyatı Dergisi, Derin Tarih Dergisi, Cins Dergisi, Yedi İklim Dergisi, Can Kardeş Dergisi, Nihayet Dergisi, Bir Nokta Dergisi, Barbar Dergisi, Mola Dergisi, Şehir Kültür Dergisi, Furkan Dergisi, Ay Vakti Dergisi, Aşkar Dergisi, Mektebi Üsküdar Dergisi, Seyyide Dergisi gibi birçok dergiler etkinlik alanında söyleşi ve müzik dinletisi yaptılar…

            Hece Dergisi, Mekân Dergisi, Ay Vakti Dergisi, Ayasofya Dergisi, Tohum Dergisi, Barbar Dergisi, Zoka Dergisi, İzhar Dergisi, Önder, Siyer Çocuk Dergisi gibi hemen hemen tüm dergiler stantlarında Okur-Yazar buluşma etkinliği yaptılar…

            Çocuk Dergileri Bölümünde, Kulis Tiyatro Dergisi; Kukla gösterisi, Piri Reis ile Dünya Keşfi, İbni Sina ile Sağlıklı Hayat, Ali Kuşçu İle Gözlem Vakti, Masalcı Abla… gibi tiyatro gösterileri sundular.

            Gençlik Dergileri Bölümünde; Tohum Dergisi, Araf Dergisi, İkra’r Dergisi, Ketebe Piyar Dergisi, La Dergisi, Seher Dergisi gibi dergilerin stantları genç okurlarla dolup taştı.
Okul Dergileri Bölümünde; Birikim Dergisi, Ahlat Dergisi, Seyyah Dergisi, lalezar Dergisi, Öncü Dergisi, Nisan Dergisi, Ufuk Dergisi, Umman Dergisi, Katre Dergisi, Kalem Dergisi gibi çok sayıda okul dergisi stantları cıvıl cıvıldı.

            Fuar boyunca yerli ve yabancı ziyaretçilere yönelik çalıştaylar yapıldı:  World Periodical Union Etkinliği Avrupa Dergiciliği ve Türk Dergileri,  World Periodical Union Etkinliği Arap Dergiciliğinin Meseleleri.

            Gençlik dergileri ve gençlere yönelik çalıştaylar vardı:  Gençlik Dergileri Çalıştayı, Dünya Türkçe Dergiler Birliği Çalıştayı. Çok verimli geçen bu çalıştaylar sonunda genç degiciler, kendi Gençlik Dergileri Birliğinin temelini attılar.

            9 gün boyunca binlerce ziyaretçinin akın ettiği dergi fuarı/mız, herkesi memnun etti. Dergiciler kitap fuarlarındaki kadar satış hasılatı yapamasa da, toplumun her kesiminden gelen, farklı okuyucu kitlesine dergilerini tanıtma, abone sayılarını artırma, yüz yüze diyaloglarla sıcak bir ortam sağlamış oldular. Okuyucular açısından ise, kendi alanında tek olan dergi fuarında, bu kadar çok dergiyi bir arada görme ve inceleme fırsatı bulmuş oldular. Özellikle yabancı dergicilerin bu fuara katılması kendileri açısından önemli tecrübeler kazandırırken, ziyaretçiler açısından da onları tanıma fırsatları buldu.

            Şehrin tam merkezi sayılan Sirkeci’de, nostaljik Tren Garı’nın tarihi mekanında, Marmaray, Tramvay gibi toplu ulaşımın kolay imkanlarından faydalanarak, bir hafta boyuncu dergi stantlarımızı dolup taşıran, kıymetli okurlarımıza;  okullarını alıp gelen öğretmenlerimize; fuar organizasyonunda görev alan genç ekibimize; stantlarında her türlü fedakarlığı gösteren dergi görevlilerine; okurları ile söyleşi yapan yazarlarımıza ve böyle emsalsiz bir Dergi Fuarına imza atan TURDEB yöneticilerimize, İstanbul halkı adına, ülkem ve ümmet adına teşekkür ediyor, bir sonraki fuarda görüşmeyi ümit ediyoruz.

Mehmet Ballı